A közvetlen (direkt) mód
Direkt módú kommunikációnak nevezzük azt a kommunikációt, amely nem vesz igénybe semmilyen földi infrastruktúrát, csak a készülékek és a légtér biztosítja a kapcsolatot – ilyen a hagyományos értelemben vett walkie-talkie is. Alkalmazása akkor válhat szükségessé, ha rövid hatótávolságú visszaesési szintet szükséges biztosítani a normál mobiltelefon szolgáltatás hibája esetén, illetve ha távoli, mobilkommunikáció számára nem elérhető körzetben akarunk rövid hatótávolságú kapcsolatot létrehozni. Valós igényként jelentkezhet továbbá olyan nagyállomási kiszolgáló körzetek területén, ahol a GSM-R földi infrastruktúra tehermentesítésének nagy jelentősége van (pl. túlterheltség, kapacitáshiány).
A direkt mód megvalósítása opcionális. A rendszer hatótávolsága mintegy 2000 méterre tehető, csak hangtovábbításra alkalmas, a kapcsolat-igazoló jelzést is ideértve. Nyílt csatornájú kommunikáció, azaz a hatósugárban lévő valamennyi – adott csatornán üzemelő – készülék fogadja az átvitelt. A direkt mód alkalmazásakor legalább egy csatornát e célra kell biztosítani. Több csatorna esetén a felhasználónak lehetőséget kell biztosítani a kívánt csatorna manuális kiválasztására. A normál és direkt mód párhuzamos alkalmazásakor az átkapcsolhatóságot egyszerűen, de vétlen kezeléstől óvott módon kell biztosítani. Amennyiben a direkt mód a normál üzem visszaesési szintjeként működik, akkor akusztikus és vizuális jelzésnek kell felhívnia a figyelmet arra, ha a normál mobilszolgáltatás visszatér.
A készüléken a PTT gomb megnyomásával lehet beszédet kezdeményezni.
Az alapkészülék egyszerű kivitelű, a következő lehetőségekkel:
direkt mód ki/bekapcsolása,
PTT funkció,
csatornaválasztás,
hangerő-szabályozás,
töltési szint kijelzése kézibeszélőknél.
A készülék maximum 1 watt átviteli teljesítményű, -107 dBm érzékenységű. Csatornakiosztásai:
876.0125 MHz (közös elérési csatorna)
876.1250 MHz
876.0375 MHz
876.0500 MHz
876.0625 MHz
A direkt módban kommunikáló kézibeszélő teljes feltöltéstől fogva legalább 8 óra üzemidőt kell tudjon biztosítani az alábbi bontásban:
20% adás,
20% fogadás,
60% készenlét.
Megjegyezzük, hogy bár az EIRENE specifikációk (FRS és SRS) opcióként tárgyalják a direkt módot, a TETRA-hálózattól eltérően a GSM rendszerben csak most kezdődött el gyakorlati megvalósítása a gyártók részéről.
Lap teteje
EIRENE
Az EIRENE (GSM-R)
Az EIRENE története
Rendszerelemek
Az üzemeltetési alrendszer
A kapcsolási alrendszer
A bázisállomás alrendszer
A mobil állomás
- kabin rádió
- általános célú rádió
- rendszer rádió
- egyéb rádiók
- SIM kártya
Funkciók, eljárások
Beszédkapcsolatok
Adatkapcsolatok
Hívásszolgáltatások
Vasúti alkalmazások
- funkcionális címzés
- helyfüggő címzés
- direkt mód
- tolatási mód
- többmozdonyos üzem
- vasúti vészhívások
- SIM távfeltöltése
Számkiosztás
Az EIRENE jelene
Az EIRENE jövője
Vissza a főoldalra