Az általános célú rádió kialakítása
Az általános célú rádió feladatai
Az általános célú rádió kialakítása
Az általános célú rádió szabványos GSM interfésszel rendelkezik (GSM-MT - GSM Mobile Termination), ezen keresztül zajlik a normál GSM alapú kommunikáció. A készüléken található adat interfész lehetővé teszi számítógéphez történő csatlakoztatását.
Az általános célú rádió felépítése és interfészei
Az általános célú rádióra vonatkozóan elvárás, hogy a specifikációkban megfogalmazott követelmények teljesítése mellett a készülékek - felhasználói szemszögből - a lehető legnagyobb mértékben hasonlítsanak a kereskedelmi forgalomban kapható mobilkészülékekhez.
Az általános célú rádió MMI-a a következő egységekből áll:
kijelző,
kezelőpanel,
hangszóró,
mikrofon.
A készülék be/kikapcsoló gombja a vétlen kezeléssel szemben védett kell legyen. A hangerő állítását könnyen kezelhető módon kell kialakítani. A PTT funkció elérhető kell legyen, de nem szükséges önálló PTT gomb kialakítására. A specifikációs ajánlás szerint 4 darab gyorshívásos tárcsázás elérhetőségét célszerű biztosítani, külön e célú gombok azonban ez esetben sem szükségesek. Ha a vasútüzemi vészhívás lehetséges az adott készülékről, akkor annak vétlen kezelésének megakadályozására kiemelt figyelmet kell fordítani.
Akusztikus hangjelzés mellett vizuális jelzésnek kell figyelmeztetnie a felhasználót, ha az akkumulátor már csak 10 percnyi kétirányú kommunikációra elegendő energiával rendelkezik. A kijelzőn folyamatosan láttatni szükséges a hálózat elérhetőségét, illetve annak problémáját. A hálózat elvesztésére hangjelzés is figyelmeztet.
Általános célú rádió
Ez az általános célú használatra tervezett Sagem készüléktípus normál környezeti feltételek között alkalmazható. Főbb jellemzői:
GSM-R frekvencia sáv,
ASCII és vasútspecifikus tulajdonságok,
kihangosítható,
8 órás üzemelés a belső áramforrásról (20 % hívás, 5% csoport hívás, 75% készenlét).
Az általános célú rádió feladatai
1. Hívással kapcsolatos funkciók
Az engedélyezett felhasználók felhívása
Az általános célú rádió a hagyományos telefonokhoz hasonlóan képes kell legyen a hálózat által engedélyezett érvényes telefonszámok felhívására.
Vasútüzemi vészhívás kezdeményezése
Adott általános célú rádiók számára engedélyezett lehet vasútüzemi vészhívás kezdeményezése, jellemzően valamilyen irányítói munkakörben. A kezelőfelületen egyedi kezeléssel kell a vasútüzemi vészhívás meghívhatóságát biztosítani.
Bejövő pont-pont hívások fogadása
Bejövő hívásra akusztikus és vizuális jelzés figyelmeztet. Rendelkezésre állása esetén a hívó fél funkcionális azonosítóját ki kell jelezni.
Bejövő körözvény- és csoporthívás fogadása
Rövid akusztikus és vizuális jelzés figyelmeztet a bejövő hívásra. A csoportazonosítót a mobilkészülék kijelzi. Körözvényhívás esetén a felhasználót egyértelműen informálni kell arról, hogy nincs válaszolási lehetősége. Csoporthívás esetén a PTT gomb alkalmazásával kérhet beszédjogosultságot a felhasználó, aminek szükségességére figyelmezteti a készülék. A jogosultság megszerzésének sikerességéről ugyancsak egyértelmű visszaigazolás kell érkezzen, és csak ezután kezdődhet meg a tényleges beszédkapcsolat, a PTT gomb folyamatos nyomva tartása mellett. Ha időközben a mobilkészülék kihalad a csoport- vagy körözvényhívás körzetéből, akkor a megszakadt hívásról akusztikus és vizuális jelzéssel értesítést ad a készülék.
Vasútüzemi vészhívás fogadása
Amennyiben a funkció elérhető az adott általános célú rádión, akkor az technikailag megegyezik egy szabványos körözvény- vagy csoporthívás fogadásával, mindamellett egy jellegzetes megkülönböztető hang és kijelzés kíséri.
Hívás befejezése
Az általános célú rádión is lehetővé kell tenni a hívások befejezését mindazon esetekre, amikor a felhasználó számára ez engedélyezett (a nem a felhasználó által kezdeményezett körözvény- és csoporthívásokat a felhasználó nem jogosult befejezni).
2. Egyéb funkciók
A mobilkészülék be- és kikapcsolása
A készülék különálló be/kikapcsoló gombbal kell rendelkezzen. A mobilkészülék bekapcsolásakor ideiglenesen minden kijelzés felvillan, majd elindul az automatikus önteszt. Bármilyen hibaállapotról a készüléknek akusztikus és vizuális jelzésen keresztül tájékoztatnia kell a felhasználót. Az önteszt sikeres lefutása után a készülék kezdeményezi a valamely elérhető hálózathoz történő csatlakozást. Ennek sikere esetén hangjelzés mellett az adott hálózat nevét ki kell jelezni. Sikertelenség esetén akusztikus és vizuális jelzéssel kell a felhasználót tájékoztatni.
Kikapcsoláskor megtörténik a készülék által befejezhető hívások lezárása, a hálózatból történő kijelentkezés és a kijelző törlése, valamint a funkciók tiltása. Kikapcsoláskor a készüléknek valamennyi beállítást és tárolt információt meg kell őrizni.
Nyelv kiválasztása
Alapértékként a nemzeti vasúttársaság által beállított nyelv szerepel, a készülék első bekapcsolásakor ezt veszi figyelembe. Lehetőséget kell viszont biztosítani arra, hogy a felhasználó megváltoztathassa a nyelvet, amit a készüléknek ettől fogva beállításként tárolnia kell. A támogatott nyelvekről minden vasúttársaság maga dönt, de maga a hardver legalább tíz különböző nyelv támogatására kell, hogy képes legyen.
Mobilhálózat kiválasztása
Lehetővé kell tenni, hogy amennyiben nincsen éppen folyamatban lévő hívás, akkor a felhasználó szabadon választhasson hálózatot a prioritással rendelkező engedélyezett hálózatok közül. Az automatikus hálózatváltásokról akusztikus és vizuális jelzéssel kell tájékoztatni.
Bejelentkezés funkcionális hívószámra, kijelentkezés
Lehetővé kell tenni, hogy a felhasználó általános célú rádiójával bejelentkezhessen valamely funkcionális hívószámra, kijelentkezhessen arról, illetve szükség esetén megváltoztathassa azt.
Telefonszámok tárolása és előhívása
Az általános célú rádió szerkeszthető és bővíthető telefonszám-jegyzékkel kell rendelkezzen.
Számítógép csatlakozás
Az általános célú rádió opcionálisan kialakítható oly módon, hogy számítógéphez lehessen csatlakoztatni.
Lap teteje
EIRENE
Az EIRENE (GSM-R)
Az EIRENE története
Rendszerelemek
Az üzemeltetési alrendszer
A kapcsolási alrendszer
A bázisállomás alrendszer
A mobil állomás
- kabin rádió
- általános célú rádió
- rendszer rádió
- egyéb rádiók
- SIM kártya
Funkciók, eljárások
Beszédkapcsolatok
Adatkapcsolatok
Hívásszolgáltatások
Vasúti alkalmazások
- funkcionális címzés
- helyfüggő címzés
- direkt mód
- tolatási mód
- többmozdonyos üzem
- vasúti vészhívások
- SIM távfeltöltése
Számkiosztás
Az EIRENE jelene
Az EIRENE jövője
Vissza a főoldalra