Adatkapcsolatok
Szöveges üzenetek csatornája
Lehetőség van pont-pont és pont-több pont közötti szöveges üzenet küldésére, ami a hagyományos GSM-ben is jól ismert SMS (Short Message Service) szolgáltatáson alapul. Bár nincs specifikációs előírás nemzetközileg elfogadott, egységes, előre definiált szöveges üzenetek létrehozására, ám minden ország számára ajánlott a leggyakoribb üzenetek definiálása. Jó példa erre a mozdonyvezető és az irányító közötti üzenetforgalom. Ilyenkor az üzenetek szabványos tartalma miatt csak az ezeknek megfelelő rövid kódokat kell a rendszernek elküldenie, ami jelentős kapacitásigény-csökkenést jelenthet. Szükség van ugyanakkor a dekódolásra és a teljes szövegnek a megfelelő nyelven történő megjelenítésére.
Az interoperabilitás biztosítása érdekében a kabin rádiók számára a szöveges üzenet szolgáltatás biztosítása kötelező, minden további készülékre opcionális. Az egy üzenetrészre vonatkozó maximális hossz 96 karakter. Egy üzenet több üzenetrészből állhat. Az üzenetrészek továbbítása az összes üzenet 95%-ában nem haladhatja meg a 30 másodpercet. A szöveges üzenet szolgáltatás semmilyen formában nem akadályozhatja, zavarhatja meg a felhasználót a rádió használatában.
A pont-pont SMS-nél egy üzenet továbbítható egy másik előfizetőnek, a feladónak pedig biztosított az elküldött üzenetről az átvétel nyugtája. Az SMS másik felhasználási módja a cella-műsorszórási funkció, olyan üzenetek küldésére, mint az érvényes forgalmi helyzet vagy a közlekedésre vonatkozó legfrissebb információk. Az üzenet tárolható a SIM kártyában későbbi felhasználás céljából.
Általános adattovábbítási alkalmazások csatornája
Ezzel a szolgáltatással lehet például menetrendi információkat továbbítani, de ezt használhatják a különféle karbantartási és diagnosztikai alkalmazások is. Felhasználható továbbá e-mail szolgáltatásra és adatbázisok távoli hozzáférésére.
Automatikus fax-szolgáltatás
A hálózat fax-szolgáltatásra is képessé tehető, de ekkor is biztosítani kell, hogy a magas prioritású kimenő vagy bejövő hívások az átvitelt megszakíthassák.
Vonatbefolyásolási alkalmazások csatornája
Ahol az ERTMS/ETCS 2-es vagy 3-as szintje kerül bevezetésre, ott a hálózatnak a vonatbefolyásoló rendszerrel való kommunikáció – sok esetben – magas fokú igényeit is ki kell szolgálnia.
Lap teteje
EIRENE
Az EIRENE (GSM-R)
Az EIRENE története
Rendszerelemek
Az üzemeltetési alrendszer
A kapcsolási alrendszer
A bázisállomás alrendszer
A mobil állomás
- kabin rádió
- általános célú rádió
- rendszer rádió
- egyéb rádiók
- SIM kártya
Funkciók, eljárások
Beszédkapcsolatok
Adatkapcsolatok
Hívásszolgáltatások
Vasúti alkalmazások
- funkcionális címzés
- helyfüggő címzés
- direkt mód
- tolatási mód
- többmozdonyos üzem
- vasúti vészhívások
- SIM távfeltöltése
Számkiosztás
Az EIRENE jelene
Az EIRENE jövője
Vissza a főoldalra